Servis

Trampolínový vzdělávací program

Trampolínový vzdělávací program

Eurotramp hrdě představuje kompletní trampolínový vzdělávací program pro zvýšení atraktivity skákání na trampolíně stejně jako zvýšení bezpečnosti při sportu ve školách.

Trampolínový vzdělávací program obsahuje cvičební videa na trampolínách, mini-trampolínách a Psychomotorické kurzy. Je to vynikající doplnění z praktického cvičení pro začátečníky. Jakmile se zaregistrujete, můžete zdarma sledovat videa na [LINK: http://www.trampoline-education.com] www.trampoline-education.com [/ LINK], nebo si můžete objednat kompletní program jako DVD (4 hodiny) v našem internetovém obchodě [LINK: http://www.eurotramp-fanshop.com] www.eurotramp-fanshop.com [/ LINK]. V současné době je vzdělávací program je k dispozici v němčině a angličtině, ale pracujeme na dalších jazycích. U všech verzí v cizích jazycích hledáme pomoc! Pokud máte zájem, napište na e-mail: [LINK: mailto: eurotramp@eurotramp.com] eurotramp@eurotramp.com [/ LINK]!

 

If you want to get further information or participate in our Trampoline Education program, please visit the Trampoline Education website.

Picture of a Laptop with the Trampoline Education Website on the screen
 

Novinka: karty aktivit na Mini-trampolíně

The 27 Minitramp activity cards provide the teaching staff a quick overview of the multifaceted introductive and continuative possibilities of the Minitramp usage in physical education. They can facilitate the preparatory planning of the lessons and can also be applied for the skills oriented group work during the lessons. (Movement and perceptual skills / practical skills / judgement skills).

Picture of three Minitramp Activity Cards

The short description of the movement activities supported by pictures (main phase of the movement) on the front page and the methodical tips on the back of the cards provide information for a secure, exciting, movement forming and educating basis program for schools and associations.

The minitramp activity cards can be downloaded as digital files for free or you can order the package printed on high quality paper for 15,-€ (incl. VAT and delivery to Germany) in our merchandise shop www.eurotramp-merchandise.com

 

Cookies / Privacy Policy

For optimal design and presentation of content, this site uses cookies and analysis tools.
Detailed information about the processing of your data can be found in our privacy policy.